Układ stołów na szkoleniu, co musisz wiedzieć?

Decydując się na zorganizowanie szkolenia należy wziąć pod uwagę przygotowanie sali, a szczególnie układ stołów, przy których będą siedzieć uczestnicy szkolenia. Istnieją różne schematy umieszczenia stołów podczas wydarzenia – kinowy, długi stół lub litera L.

Jakie schematy wybrać?

Długi stół – dla małej ilości uczestników

Ten układ nazywany jest ‘’długim stołem’’ lub układem ‘’rady nadzorczej’’ charakteryzuje się tym, że jest to oficjalny wariant ułożenia stołu i daje opcję zasiadania uczestnikom po jednej jak i po drugiej stronie stołu. Umożliwia to wszystkim członkom szkolenia prowadzić rozmowy twarzą w twarz.

Jest to dobre i sprawdzone rozwiązanie, gdy mamy niewielką grupy.

Układ kinowy/teatralny równa się większa przestrzeń

Możliwości takiego układu są spore – zwłaszcza jeśli podczas spotkań nie jest konieczne robienie notatek. Rozwiązanie to jest szczególnie trafne w przypadku szkoleń o charakterze biznesowym. Taki układ wygląda jak typowa sala kinowa – rzędy miejsc skierowane są do przodu, bez stołów pomiędzy nimi. Dzięki temu mamy możliwość odpowiedniego widoku z każdej części sali. Mówca zyskuje więc na możliwości przedstawienia prezentacji multimedialnej, widocznej dla zaproszonych uczestników.

Układ szkolny – powrót do przeszłości

Ułożenie stołów i krzeseł wygląda tak jak w szkołach. Uczestnicy szkolenia siedząc ‘’w ławkach’’ patrzą na prelegenta bądź przygotowaną przez niego prezentację, przodem do ekranu. Zaletą takiego ustawienia jest opcja sporządzania notatek i pozostawienie przed sobą na stole swoich przedmiotów. Wadą – znacznie mniejsza liczba uczestników niż w przypadku układu kinowego/teatralnego.

Kształt podkowy – kontakt z uczestnikiem

Inaczej nazywamy ,,literą U’’, gdzie uczestnicy szkolenia zajmą trzy bloki, ułożone na kształt tejże litery. Prowadzącemu szkolenie daje to możliwość bezproblemowego poruszania się po sali, a także bezpośredniego, indywidualnego kontaktu z uczestnikami szkolenia. Widoczność ekranu, na którym jest wyświetlana treść szkolenia jest wyraźna dla każdego. To najpopularniejszy układ podczas szkoleń, dający możliwość sprawnej komunikacji pomiędzy uczestnikami.

Kameralnie, czyli układ owalny

Jest on stosowany przy małej liczbie uczestników. Wokół jednego stołu ustawiane są krzesła, na których zasiadają biorące udział osoby w szkoleniu. Pozwala to na swobodną komunikację, odpowiednią ilość miejsca dookoła siebie, jak i na bezpośredni kontakt.

W powyższych propozycjach układu stołów widzimy zarówno zalety jak i wady. Od organizatora zależy, jakie ułożenie stołów będzie odpowiednie dla niego oraz uczestników, biorących udział w szkoleniu. Na wybór konkretnego układu wpływa fakt, ile osób będzie znajdowało się na sali, czy chcemy, aby uczestnicy komunikowali się między sobą oraz czy będzie to komfortowe dla wszystkich zainteresowanych.

Odkryj

Wirtualny spacer

Recepcja

T: +48 530 499 886

E: recepcja@staragarbarnia.pl

 

Od 28.01.2021 Stara Garbarnia korzysta z subwencji finansowej w ramach „TARCZA PFR 2.0”

Biuro imprez

E-mail: info@staragarbarnia.pl

Justyna Pięciak
Tel.: 664 953 946
E-mail: j.pieciak@staragarbarnia.pl

Krzysztof Kowalski
Tel.: 664 951 855
E-mail: k.kowalski@staragarbarnia.pl

Lokalizacja

Hotel Stara Garbarnia

ul. Wielkopolska 72

54-027 Wrocław

Newsletter